Eaton 14156RS0320
SKU: CS5019122MPN: 14156RS0320UPC/EAN: 782114881347
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor, OEM Prism Series Tubular Photoelectric Sensor, Right Angle, Sensor distance: 10 Ft., NPN/PNP Open Collector, 100 mA at 30 Vdc, 4 Pin M12 Pigtail Connector on 2 Meter Cable input
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin M12 pigtail connector on 2 m cable |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Body: structural polyurethane foam Lens: polycarbonate |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS5019122 |
|---|---|
| MPN | 14156RS0320 |
| UPC/EAN | 782114881347 |


