Eaton 125TPHSR231M
SKU: CS5018595MPN: 125TPHSR231MUPC/EAN: 786685992211
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank

Contact us for pricing and availability
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 300A, 125 kVAR, 5 x 25 step, 240V rating, 60 Hz, Heavy-duty capacitor cells, Three-phase, Floor-mount, L sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 125 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 5 x 25 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018595 |
|---|---|
| MPN | 125TPHSR231M |
| UPC/EAN | 786685992211 |
