Eaton 10316H2168
SKU: CS5018189MPN: 10316H2168UPC/EAN: 782113452104
Eaton 10316 hazardous location limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 10316 hazardous location limit switch, Hazardous Location Limit Switch, Side Rotary, Cast Bronze enclosure, 10A max AC, 0.2 A max DC, 1NO-1NC, 10A at 600Vac, 0.2 A at 125Vdc, Screw Terminals
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 600Vac, 0.2A at 125Vdc |
| Enclosure Material | Cast bronze |
| Environmental Rating | NEMA 7 Division I Class I BCD, NEMA 9 Division I Class II EFG, NEMA 1, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 13 |
| Maximum Ac Current | 10 A |
| Maximum Dc Current | 0.2 A |
| Operating Temperature Max | 200 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -20 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Side rotary |
Specifications
| SKU | CS5018189 |
|---|---|
| MPN | 10316H2168 |
| UPC/EAN | 782113452104 |


