Eaton Y38D37T15CU
SKU: CS5012445MPN: Y38D37T15CUAlternate Part #: Y15235UPC/EAN: 786680064234
Eaton General purpose encapsulated transformer






$8,882.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, general purpose encapsulated transformer, ept, three-phase, pv: 380v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 380y/220v, 115°c, 15 kva, cu windings, frame: 95, indoor-outdoor
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 95 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 380Y/220 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 72E |
Specifications
| SKU | CS5012445 |
|---|---|
| MPN | Y38D37T15CU |
| Alternate Part # | Y15235 |
| UPC/EAN | 786680064234 |


