Eaton Y48D24T15
SKU: CS5012627MPN: Y48D24T15Alternate Part #: Y15251UPC/EAN: 786680099472
Eaton General purpose encapsulated transformer






$5,387.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, general purpose encapsulated transformer, ept, three-phase, pv: 480v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 240 delta, 115°c, 15 kva, al windings, frame: 95, indoor-outdoor.
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 95 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 232A |
Specifications
| SKU | CS5012627 |
|---|---|
| MPN | Y48D24T15 |
| Alternate Part # | Y15251 |
| UPC/EAN | 786680099472 |


