Eaton X48M28T4916CUNON
SKU: CS5012344MPN: X48M28T4916CUNONAlternate Part #: X49DC004UPC/EAN: 786680175336
Eaton Harmonic mitigating transformer

$41,579.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Harmonic mitigating transformer, DOE 2016, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 150 kVA Floor, Three-phase, 0°, 480 Delta V, three-wire, 208Y/120 Vac, four-wire, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 150 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Material | Copper windings |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | 0 ° |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient type DT-3 harmonic mitigating transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | MMT |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 201X |
Specifications
| SKU | CS5012344 |
|---|---|
| MPN | X48M28T4916CUNON |
| Alternate Part # | X49DC004 |
| UPC/EAN | 786680175336 |

