Eaton XTSCP63BBMTD
SKU: CS5010741MPN: XTSCP63BBMTDAlternate Part #: 3-1806-408AUPC/EAN: 786680186332
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 415V 50 Hz, 480V 60 Hz coil,
Attributes
| Amperage Rating | 0.63A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.4-0.63 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 8.82A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010741 |
|---|---|
| MPN | XTSCP63BBMTD |
| Alternate Part # | 3-1806-408A |
| UPC/EAN | 786680186332 |
