Eaton XTSCP63BBMN
SKU: CS5010738MPN: XTSCP63BBMNAlternate Part #: 3-1806-405AUPC/EAN: 786680186226
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 2.5A, 220 Vdc coil, 45 mm Frame size
Attributes
| Amperage Rating | 0.63A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 400 Vac, 50 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.4-0.63 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 8.82A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010738 |
|---|---|
| MPN | XTSCP63BBMN |
| Alternate Part # | 3-1806-405A |
| UPC/EAN | 786680186226 |
