Eaton XTMU9A01T1P6
SKU: CS5010155MPN: XTMU9A01T1P6Alternate Part #: 3-2255-003AUPC/EAN: 782116984329
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,8.80 A,24 V 50/60 Hz,1NC,45 mm mini,Three-pole,1.0-1.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 8.8A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame Size | 45 mm mini |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Range | 1.0-1.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
Specifications
| SKU | CS5010155 |
|---|---|
| MPN | XTMU9A01T1P6 |
| Alternate Part # | 3-2255-003A |
| UPC/EAN | 782116984329 |




