Eaton XTMU6A01T1P6
SKU: CS5010153MPN: XTMU6A01T1P6Alternate Part #: 3-2255-001AUPC/EAN: 782116984305
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,6.60 A,24 V 50/60 Hz,2NO-1NC,45 mm mini,1.0-1.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 1 NC |
| Frame Size | 45 mm mini |
| Overload Range | 1.0-1.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
Specifications
| SKU | CS5010153 |
|---|---|
| MPN | XTMU6A01T1P6 |
| Alternate Part # | 3-2255-001A |
| UPC/EAN | 782116984305 |





