Eaton XTMC9A10E
SKU: CS5010078MPN: XTMC9A10EUPC/EAN: 04015082102562
Eaton XT IEC mini contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 208 Vac, 60 Hz, 1NO, 20A, 45 mm mini, 60 Hz, 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010078 |
|---|---|
| MPN | XTMC9A10E |
| UPC/EAN | 04015082102562 |





