Eaton XTFR6P3BCW
SKU: CS5010008MPN: XTFR6P3BCWAlternate Part #: 3-1914-145AUPC/EAN: 782116618125
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 230V 50 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |