Eaton XTFR6P3BCR
SKU: CS5010003MPN: XTFR6P3BCRAlternate Part #: 3-1914-140AUPC/EAN: 782116618071
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 12A, 45 mm Frame size, 220V 50 Hz, 240V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |