Eaton XTFR001BBE
SKU: CS5009487MPN: XTFR001BBEAlternate Part #: 3-1904-007AUPC/EAN: 782116611898
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 6.3A, 45 mm Frame size, 48 Vdc coil
Attributes
| Amperage Rating | 1A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009487 |
|---|---|
| MPN | XTFR001BBE |
| Alternate Part # | 3-1904-007A |
| UPC/EAN | 782116611898 |
