Eaton XTFR001BBA
SKU: CS5009481MPN: XTFR001BBAAlternate Part #: 3-1904-001AUPC/EAN: 782116611225
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 6.3A, 45 mm Frame size, 380V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 1A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009481 |
|---|---|
| MPN | XTFR001BBA |
| Alternate Part # | 3-1904-001A |
| UPC/EAN | 782116611225 |
