Eaton XTFC040DDY
SKU: CS5009123MPN: XTFC040DDYAlternate Part #: 3-1824-084AUPC/EAN: 782116990399
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 40A, 55 mm Frame size, 48V 50 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009123 |
|---|---|
| MPN | XTFC040DDY |
| Alternate Part # | 3-1824-084A |
| UPC/EAN | 782116990399 |

