Eaton XTFC040DDW
SKU: CS5009121MPN: XTFC040DDWAlternate Part #: 3-1824-082AUPC/EAN: 782116990375
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 40A, 55 mm Frame size, 42V 50 Hz, 48V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009121 |
|---|---|
| MPN | XTFC040DDW |
| Alternate Part # | 3-1824-082A |
| UPC/EAN | 782116990375 |

