Eaton XTFC032DCW
SKU: CS5009079MPN: XTFC032DCWAlternate Part #: 3-1814-376AUPC/EAN: 782116988082
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller,32 A,42V 50 Hz, 48V 60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D ,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size C, 45 mm
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |