Eaton XTFC016DCG
SKU: CS5008922MPN: XTFC016DCGAlternate Part #: 3-1814-324AUPC/EAN: 782116987566
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller,16 A,190V 50 Hz, 220V 60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D ,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size C, 45
Attributes
| Amperage Rating | 16A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |