Eaton XTFC032BCR
SKU: CS5009053MPN: XTFC032BCRAlternate Part #: 3-1814-308AUPC/EAN: 782116606504
Eaton XT IEC motor control
Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 32A, 45 mm Frame size, 12V 50/60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |