Eaton XTCR018C21U
SKU: CS5008333MPN: XTCR018C21UAlternate Part #: 3-1900-018AUPC/EAN: 782116885305
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 18A, 24 Vac, 50 Hz, 2NO-2NO, 18A, Frame C, 45 mm, 50 Hz, 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Continuous Ampere Rating | 18 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Hp Rating Max | 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008333 |
|---|---|
| MPN | XTCR018C21U |
| Alternate Part # | 3-1900-018A |
| UPC/EAN | 782116885305 |

