Eaton XTCF063D00A
SKU: CS5008177MPN: XTCF063D00AAlternate Part #: MSAA109848UPC/EAN: 04015081094165
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 63A, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 0NO-0NC, 63A, Frame D, 55 mm, 50-60 Hz, 10, 15, 30, 40 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Four-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 63A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 63 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 10, 15, 30, 40 hp (3PH @200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008177 |
|---|---|
| MPN | XTCF063D00A |
| Alternate Part # | MSAA109848 |
| UPC/EAN | 04015081094165 |

