Eaton XTCF063D00C
SKU: CS5008181MPN: XTCF063D00CAlternate Part #: 3-1810-111BUPC/EAN: 786685216690
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 63A, 415 Vac, 50 Hz, 480 Vac, 60 Hz, 0NO-0NC, 63A, Frame D, 55 mm, 50-60 Hz, 10, 15, 30, 40 hp (3PH @200, 230, 460, 575 V), Four-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 63A |
| Coil | 412-480 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 63 A |
| Frame Size | 55 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 10, 15, 30, 40 hp (3PH @200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008181 |
|---|---|
| MPN | XTCF063D00C |
| Alternate Part # | 3-1810-111B |
| UPC/EAN | 786685216690 |




