Eaton XTCE032C01H
SKU: CS5007892MPN: XTCE032C01HAlternate Part #: 3-1800-077AUPC/EAN: 782116485970
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 32A, 240 Vac, 50 Hz, 277V 60 Hz, 1NC, 32A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil Voltage | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 32 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007892 |
|---|---|
| MPN | XTCE032C01H |
| Alternate Part # | 3-1800-077A |
| UPC/EAN | 782116485970 |



