Eaton XTCE025C01N
SKU: CS5007851MPN: XTCE025C01NAlternate Part #: 3-1800-044AUPC/EAN: 782116485642
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 400 Vac, 50 Hz, 1NC, 25A, Frame C, 45 mm, 50 Hz, 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Coil Voltage | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50 Hz |