Eaton XTCE015B01E
SKU: CS5007771MPN: XTCE015B01EAlternate Part #: MSAA290087UPC/EAN: 04015082900878
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 15A, 208 Vac, 60 Hz, 1NC, 15A, Frame B, 45 mm, 60 Hz, 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 15 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 1, 2, 3/ 5, 5, 10, 10 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007771 |
|---|---|
| MPN | XTCE015B01E |
| Alternate Part # | MSAA290087 |
| UPC/EAN | 04015082900878 |

