Eaton XTCE012B01P
SKU: CS5007742MPN: XTCE012B01PUPC/EAN: 04015082768744
Eaton XT IEC contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 380 Vac, 60 Hz, 1NC, 12A, Frame B, 45 mm, 60 Hz, 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil Voltage | 380 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007742 |
|---|---|
| MPN | XTCE012B01P |
| UPC/EAN | 04015082768744 |


