Eaton XTCE012B10E
SKU: CS1762998MPN: XTCE012B10EAlternate Part #: MSAA276824UPC/EAN: 04015082768249
Eaton XT IEC contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 12A, 208 Vac, 60 Hz, 1NO, 12A, Frame B, 45 mm, 60 Hz, 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 12 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 1, 2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS1762998 |
|---|---|
| MPN | XTCE012B10E |
| Alternate Part # | MSAA276824 |
| UPC/EAN | 04015082768249 |


