Eaton XTAR065D11E5G100
SKU: CS5007053MPN: XTAR065D11E5G100UPC/EAN: 786685460338
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,65 A,Top-mounted,208 V 50 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,20-100 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 208 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 20-100 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5007053 |
|---|---|
| MPN | XTAR065D11E5G100 |
| UPC/EAN | 786685460338 |
