Eaton XTAR050D11D5G100
SKU: CS5006825MPN: XTAR050D11D5G100UPC/EAN: 786685459899
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,50 A,Top-mounted,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,20-100 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |