Eaton XTAR072D11D5G045
SKU: CS5007231MPN: XTAR072D11D5G045UPC/EAN: 786685458649
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,72 A,Top-mounted,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,9-45 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 72A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |