Eaton XTAR040D11E024
SKU: CS5006632MPN: XTAR040D11E024Alternate Part #: 3-1922-049AUPC/EAN: 782116886609
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,40 A,Top-mounted,208 V 50 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 208 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006632 |
|---|---|
| MPN | XTAR040D11E024 |
| Alternate Part # | 3-1922-049A |
| UPC/EAN | 782116886609 |
