Eaton XTAR040D11G024
SKU: CS5006650MPN: XTAR040D11G024Alternate Part #: 3-1922-051AUPC/EAN: 782116886685
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,40 A,Top-mounted,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006650 |
|---|---|
| MPN | XTAR040D11G024 |
| Alternate Part # | 3-1922-051A |
| UPC/EAN | 782116886685 |
