Eaton XTAR032C21A5E005
SKU: CS5006074MPN: XTAR032C21A5E005Alternate Part #: 3-2600-803AUPC/EAN: 786685499338
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,32 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5006074 |
|---|---|
| MPN | XTAR032C21A5E005 |
| Alternate Part # | 3-2600-803A |
| UPC/EAN | 786685499338 |

