Eaton XTAR018C21A5E005
SKU: CS5005002MPN: XTAR018C21A5E005Alternate Part #: 3-2600-003AUPC/EAN: 786685495972
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005002 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21A5E005 |
| Alternate Part # | 3-2600-003A |
| UPC/EAN | 786685495972 |
