Eaton XTAR025C21G016
SKU: CS5005699MPN: XTAR025C21G016Alternate Part #: 3-1912-471AUPC/EAN: 782116879304
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,25 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005699 |
|---|---|
| MPN | XTAR025C21G016 |
| Alternate Part # | 3-1912-471A |
| UPC/EAN | 782116879304 |

