Eaton XTAR018C21B016
SKU: CS5005042MPN: XTAR018C21B016Alternate Part #: 3-1912-213AUPC/EAN: 782116875986
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,18 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,2NO-2NO,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5005042 |
|---|---|
| MPN | XTAR018C21B016 |
| Alternate Part # | 3-1912-213A |
| UPC/EAN | 782116875986 |
