Eaton XTAR015B21D5G005
SKU: CS5004867MPN: XTAR015B21D5G005UPC/EAN: 786685551784
Eaton XT IEC electronic motor starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,15 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |