Eaton XTAR007B21D5G020
SKU: CS5003572MPN: XTAR007B21D5G020UPC/EAN: 786685548029
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003572 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21D5G020 |
| UPC/EAN | 786685548029 |
