Eaton XTAR012B21TD012
SKU: CS5004704MPN: XTAR012B21TD012Alternate Part #: 3-1902-668AUPC/EAN: 782116875108
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,24 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004704 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21TD012 |
| Alternate Part # | 3-1902-668A |
| UPC/EAN | 782116875108 |
