Eaton XTAR012B21R012
SKU: CS5004681MPN: XTAR012B21R012Alternate Part #: 3-1902-665AUPC/EAN: 782116874781
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,12 V 50/60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004681 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21R012 |
| Alternate Part # | 3-1902-665A |
| UPC/EAN | 782116874781 |
