Eaton XTAR012B21L3E005
SKU: CS5004595MPN: XTAR012B21L3E005UPC/EAN: 786685065649
Eaton XT IEC electronic motor starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |