Eaton XTAR009B21L3EP05
SKU: CS5004120MPN: XTAR009B21L3EP05UPC/EAN: 786685061429
Eaton XT IEC electronic motor starter






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,9 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004120 |
|---|---|
| MPN | XTAR009B21L3EP05 |
| UPC/EAN | 786685061429 |



