Eaton XTAR012B21G3E005
SKU: CS5004549MPN: XTAR012B21G3E005UPC/EAN: 786685065243
Eaton XT IEC electronic motor starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |