Eaton XTAR012B21E012
SKU: CS5004497MPN: XTAR012B21E012Alternate Part #: 3-1902-658AUPC/EAN: 782116873944
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,208 V 50 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 208 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004497 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21E012 |
| Alternate Part # | 3-1902-658A |
| UPC/EAN | 782116873944 |
