Eaton XTAR007B21AD5E020
SKU: CS5003464MPN: XTAR007B21AD5E020Alternate Part #: 3-2599-107AUPC/EAN: 786685548678
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,120 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003464 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21AD5E020 |
| Alternate Part # | 3-2599-107A |
| UPC/EAN | 786685548678 |

