Eaton XTAR012B21AD5G020
SKU: CS5004372MPN: XTAR012B21AD5G020Alternate Part #: 3-2599-708AUPC/EAN: 786685551203
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,12 A,120 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5004372 |
|---|---|
| MPN | XTAR012B21AD5G020 |
| Alternate Part # | 3-2599-708A |
| UPC/EAN | 786685551203 |
