Eaton XTAE095F00TD3E110
SKU: CS5003122MPN: XTAE095F00TD3E110Alternate Part #: 3-2238-099BUPC/EAN: 786685099507
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,95 A,24-27 Vdc,0NO-0NC,F frame,90 mm,22-110 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 95A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 22-110 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003122 |
|---|---|
| MPN | XTAE095F00TD3E110 |
| Alternate Part # | 3-2238-099B |
| UPC/EAN | 786685099507 |
