Eaton XTAE095F00C3E110
SKU: CS5003103MPN: XTAE095F00C3E110Alternate Part #: 3-2238-103BUPC/EAN: 786685099545
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,95 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,0NO-0NC,F frame,90 mm,22-110 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 95A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 22-110 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003103 |
|---|---|
| MPN | XTAE095F00C3E110 |
| Alternate Part # | 3-2238-103B |
| UPC/EAN | 786685099545 |
