Eaton XTAE080F11A100
SKU: CS5003062MPN: XTAE080F11A100Alternate Part #: 3-1832-177BUPC/EAN: 786685213873
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,80 A,Top-mounted,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO-1NC,F frame,90 mm,70-100 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | F |
| Frame Size | 90 mm |
| Overload Range | 70-100 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003062 |
|---|---|
| MPN | XTAE080F11A100 |
| Alternate Part # | 3-1832-177B |
| UPC/EAN | 786685213873 |


